RACJONALNA TERAPIA ZACHOWANIA

Racjonalna Terapia Zachowania to metoda psychoterapeutyczna, ktorej celem jest praca nad przekonaniami w celu zmiany niekorzystnego zachowania i negatywnych emocji.

Często to właśnie nasze przekonania, które mamy na temat własnej osoby oraz otaczającego nas świata są barierą w osiągnięciu harmonii, zadowolenia w życiu, dobrych relacji z bliskimi czy też rozwinięcia naszego potencjału. Przekonania te wpływają na to jak się zachowujemy, jakie decyzje podejmujemy i jakie tworzymy relacje. Musimy jednak pamiętać, że siła czy też forma naszych przekonań nie dowodzi ich słuszności. Właśnie na tym skupia się ta krótkotrwała terapia – na wyzwaniu, które w racjonalny sposób możesz stawić własnym przekonaniom, nawykom i myślom.

KOGO ZAPRASZAM NA TERAPIĘ?

Terapia RTZ jest rozwiązaniem praktycznie dla wszystkich i można zastosować w większości problemów, np. uczucie winy, niska samoocena, konflikty w relacjach, czy nawyki. Jest to jednak szczególnie dobre rozwiązanie, dla osób, które:

 • nie boją się pracy i chcą podjąć wyzwanie współpracy
 • marzą o realnej zmianie i wierzą, że jest możliwa
 • pragną popracować nad zmiana konkretnego nawyku, bądź zmienić określone schematy myślenia
 • chcą budować poczucie swojej wartości poprzez zrozumienie przekonań, jakie tworzą opinie o nich samych
 • pragną przyjrzeć się z bliska swoim relacją i zobaczyć, jakie mechanizmy poznawcze rządzą nimi w związkach z innymi ludźmi
 • szukają trwałych zasobów by poradzić sobie w różnych sytuacjach życiowych
 • chcą aktywnie współpracować i mieć poczucie sprawczości w procesie terapii
 • zadają sobie pytanie – ‘czemu robię pewne rzeczy, jeśli widzę, że mi nie służą’?
 • nie mają możliwości by podjąć długotrwałą psychoterapie a pragną pracować nad konkretnym problemem

CO TO JEST RACJONALNA TERAPIA ZACHOWANIA?

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ, z ang. Rational Behavour Therapy) to krótkotrwała terapia poznawczo-behavioralna stworzona przez Maxie C. Maultsby. Jest to uniwersalna i kompleksowa metoda pracy z własnymi emocjami i zachowaniem. Uniwersalna, gdyż nadaje się do pracy z każdym człowiekiem. Kompleksowa, gdyż można ją wykorzystać do pracy nad wszelkimi problemami zarówno emocjonalnymi, poznawczymi, jak i behawioralnymi czy społecznymi.

RTZ to metoda stosowana zarówno w psychoterapii, interwencji kryzysowej jak i w coachingu czy programach rozwojowych. W RTZ patrzymy z różnych punktów na ludzkie zachowanie, zajmujemy się emocjami, doznaniami fizycznymi, myślami i przekonaniami.

Racjonalna Terapia Zachowań opiera się na założeniu, że nasze emocje i zachowania nie są rezultatem faktów, ale rezultatem naszych przekonań i interpretacji. Przekonania te wyniesione są najczęściej z domu, z kultury i społeczeństwa, w którym żyjemy. W konsekwencji kreują u nas zachowania i nawyki, którym nie możemy się oprzeć, gdyż są tak mocno w nas zakorzenione. Każde nasze zachowanie przynosi nam jakieś korzyści, często jednak te korzyści są złudne i w rzeczywistości nam nie służą. Racjonalność, choć kojarzy się z opieraniem się wyłącznie na faktach i logice, to w przypadku tej techniki to myślenie, które po prostu nam służy. Terapia natomiast polega na odsłonięciu osobistych przekonań i znalezieniu ich zdrowych i racjonalnych odpowiedników.

Dodatkową zaletą Racjonalnej Terapii Zachowań jest fakt, terapia ta z zasady nastawiona jest na samopomoc. Wyuczone w czasie sesji narzędzia można z powodzeniem stosować samodzielnie w późniejszej pracy samorozwojowej. 

Dzięki pracy w procesie RTZ możesz:

 • zacząć radzić sobie z przekonaniami ograniczającymi takimi jak : ‚jestem beznadziejny,’ ‚do niczego się nie nadaję,’ ‚nie jestem dość dobry,” etc.
 • nauczyć się jak być asertywną osobą
 • radzić sobie z lękami i fobiami
 • panowania nad emocjami
 • wypracować lepsze samopoczucie i uzyskać spokój wewnętrzny i równowagę 

*Zaznaczyć muszę, iż techniki RTZ używam w pracy z osobami zdrowymi psychicznie. Mimo iż, metoda ta może być używana również w przypadku osób z zaburzeniami, jednak wymaga wówczas bardziej dogłębnej terapii i pracy.

KWALIFIKACJE

– szkolenie „Racjonalna Terapia Zachowania – RTZ I ABC Twoich Emocji” – Pracownia Racjonalne Terapii Zachowania A. Hottowy

– szkolenie „Racjonalna Terapia Zachowania – warsztaty doskonalące” – Pracownia Racjonalne Terapii Zachowania A. Hottowy

– w trakcie akredytowanego kursu psychoterapii systemowej-ericksonowskiej w Katowickim Instytucie Psychoterapii 

– student ostatniego roku psychologii o specjalności Biznes i Coaching, Uniwersytet SWPS

 

MIEJSCE I FORMA SPOTKAŃ

Sesje, z zastosowaniem technik Racjonalnej Terapii Zachowania prowadzę zarówno w czasie coachingu, jak i indywidualnych spotkań terapeutycznych. Skupiamy się wówczas nad konkretnym problemem, emocją lub zachowaniem, z którym pragniesz się zmierzyć.

Możesz umówić się ze mną w jednym z moich gabinetów, w następujących miastach: Katowice, Chorzów, Bytom i Dąbrowa Górnicza. Istnieje też możliwość zorganizowania spotkania w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu bądź udział w sesji za pomocą Skypa.

Cena: 60 min – 100 zł

Terminy oraz forma spotkań jest ustalana indywidualnie w czasie krótkiej zapoznawczej rozmowie telefonicznej. Zapraszam Cię do kontaktu!

Przewiń do góry